تبلیغات
رعد و برق - پلوتو

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


رعد و برق
نوشته شده در تاریخ شنبه 6 شهریور 1389 توسط سجّاد
پلوتو ، سیّاره كوتوله
پلوتو ، سیاره كوتوله
پلوتو یک سیاره کوتوله است و در فاصله بسیار دوری از خورشید قرار دارد. این سیاره بخشی از مدار خود را که کمربند کوییپر (Kuiper) نام دارد، در اختیار مجموعه ای از اجرام یخی شبیه به خود گذاشته است. از زمان کشف این سیاره در سال 1930، مردم به شدت دوست دارند که آنرا سیاره نهم منظومه شمسی بنامند. با اینحال به دلیل ابعاد کوچک و مدار عجیبش، بسیاری از دانشمندان، همگروهی پلوتو با سیاراتی مانند زمین و مشتری را زیر سوال بردند...

 

پلوتو ، سیّاره كوتوله

پلوتو یك سیّاره كوتوله است و در فاصله بسیار دوری از خورشید قرار دارد. این سیاره بخشی از مدار خود را كه كمربند كوییپر (Kuiper) نام دارد، در اختیار مجموعه ای از اجرام یخی شبیه به خود گذاشته است. از زمان كشف این سیاره در سال 1930، مردم به شدت دوست دارند كه آنرا سیاره نهم منظومه شمسی بنامند. با اینحال به دلیل ابعاد كوچك و مدار عجیبش، بسیاری از دانشمندان، همگروهی پلوتو با سیاراتی مانند زمین و مشتری را زیر سوال بردند.

در سال 2006، این مناظره، انجمن ستاره شناسی بین المللی (مرجع نامگذاری اجرام آسمانی) را بر آن داشت كه رسما پلوتو را در گروه سیارات كوتوله معرفی كنند. این سیاره از زمین بدون تلسكوپ دیده نمی شود.

فاصله پلوتو از خورشید تقریبا 39 برابر فاصله زمین از خورشید است. میانگین فاصله آن از خورشید 5.869.660.000 كیلومتر می باشد. پلوتو در مداری بیضی شكل به دور خورشید در حركت است. در قسمتهایی از این مدار فاصله پلوتو تا خورشید از فاصله نپتون تا خورشید كمتر است. این سیاره به مدت 20 سال زمینی در داخل مدار نپتون می ماند. این پدیده هر 248 سال زمینی یكبار روی می دهد. این زمان معادل یكسال پلوتویی است. آخرین باری كه پلوتو به داخل مدار نپتون وارد شد، 23 ژانویه 1979 تا 11 فوریه 1999 بود. پلوتو علاوه بر گردش به دور خورشید، دور خودش نیز (حول محور عمودی فرضی) می چرخد. یكبار گردش سیاره به دور خود حدود 6 روز زمینی طول می كشد.

ستاره شناسان به دلیل دور بودن این سیاره از زمین، هنوز اطلاعات زیادی درباره آن به دست نیاورده اند. قطر آن 2300 كیلومتر یعنی كمتر از یك پنجم قطر كره زمین تخمین زده می شود. سطح این سیاره از سردترین مناطق موجود در منظومه شمسی و احتمالا حدود 225- درجه سانتیگراد است.

بیشتر پلوتو قهوه ایست. به نظر می رسد كه این سیاره عمدتا ازمتان یخ زده تشكیل شده و جوی از متان دارد. به خاطر چگالی كم آن ستاره شناسان فكر می كنند كه بیشتر پلوتو از یخ است. دانشمندان تردید دارند كه نوعی از حیات در این سیاره وجود داشته باشد.

در سال 1905، پرسیوال لاول (Percival Lowell)، ستاره شناس آمریكایی نیروی گرانشی را كشف كرد كه بر دو سیاره نپتون و اورانوس تاثیر می گذاشت. در سال 1915، او مكان سیاره پنهان را پیش بینی كرده و جستجوی خود برای یافتن آنرا در رصد خانه آریزونا آغاز نمود. او از یك تلسكوپ برای رصد قسمتهایی از آسمان كه او وجود سیاره جدید را در آن نواحی پیش بینی كرده بود، سود برد. متاسفانه پرسیوال در سال 1916 و قبل از كشف سیاره فوت كرد. 13 سال بعد یعنی در سال 1929، كلاید تومبا (Clyde W. Tombaugh)، یكی از دستیاران لاول در رصدخانه، از پیش بینی های او استفاده كرده و با استفاده از تلسكوپ قدرتمندتری به مشاهده نواحی خاص در آسمان پرداخت. سرانجام در سال 1930، تومبا سه عكس از این سیاره تهیه كرد. سیاره ای جدید كه به یاد خدای مرگ رومیان باستان، پلوتو نامیده شد. البته دو حرف اول پرسیوال لاول نیز به افتخار وی آغازگر نام سیاره پلوتو می باشند.

در سال 1978، ستاره شناسان رصدخانه نوال (Naval) در آریزونا موفق به كشف قمر پلوتو یعنی شارون (Charon) شدند. قطر این قمر 1210 كیلومتر است.

در سال 1978، ستاره شناسان رصدخانه نوال (Naval) در آریزونا موفق به كشف قمر پلوتو یعنی شارون (Charon) شدند. قطر این قمر 1210 كیلومتر است.

در سال 1969، ستاره شناسان نخستین تصاویر دقیق از سطح پلوتو را منتشر كردند. این تصاویر كه توسط تلسكوپ فضایی هابل تهیه شده بود، 12 منطقه تیره و روشن را در سطح پلوتو نشان می داد. مناظق روشن، كه شامل كلاهك ها قطبی هستند، احتمالا نیتروژن یخ زده می باشند. مناطق تیره نیز به طور حتم متان منجمد است كه به دلیل پرتوهای فرابنفش خورشیدی دچار تغییرات شیمیایی شده است.

در سال 2005، یك گروه از ستاره شناسان كه به بررسی تصاویر هابل می پرداختند، دو قمر ناشناخته پلوتو را كشف كردند. این اقمار كه بعدها هایدرا (Hydra) و نیكس (Nix) نامیده شدند، قطری حدود 160كیلومتر دارند و در خارج از مدار شارون قرار گرفته اند.

در سال 2006، ناسا سفینه افقهای جدید (New Horizons) را با هدف رسیدن به پلوتو به فضا ارسال نمود.
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
??