تبلیغات
رعد و برق - جوان ترین،كهن ترین و عجیب ترین سیّارات فراخورشیدی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


رعد و برق
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 شهریور 1391 توسط سجّاد

جوان‌ترین


جوان‌ترین سیّاره فراخورشیدی که تا کنون کشف شده است کمتر از یک میلیون سال عمر دارد و به دور ستاره‌ای با نام کاکو تائو 4 در فاصله 420 سال نوری از زمین در حال گردش است. منجّمان در هنگام بررسی حلقه‌ای از غبار در اطراف این ستاره، متوجه یک حفره عظیم حلقه مانند به دور آن شدند که قطر آن 10 برابر فاصله زمین تا خورشید بود و احتمالا به دلیل نیروی گرانش سیّاره که موجب پراکندگی ذرّات غبار در طیّ مسیر خود شده، به وجود آمده است.

كهنسال‌‌ترین


مسن‌‌ترین سیّاره‌ای که تا کنون کشف شده، 7/12 میلیارد سال عمر دارد. این سیّاره که قدمت آن 8 میلیارد سال از زمین بیشتر است تنها 1 میلیارد سال پس از پیدایش جهان و انفجار مهیبی که به مهبانگ معروف است شکل گرفته است. کشف این سیّاره که پی اس آر بی 1620-26سی نامیده شد، از آن جهت حائز اهمیت بود که نشان داد حیات می‌تواند بسیار زودتر از آنچه پیشتر تصوّر میشد در نقطه‌ای از جهان بوجود آمده باشد.

عجیب‌ترین


سیّارات فراخورشیدی كه تاكنون كشف شده‌اند هر یك دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و غالبا عجیبی هستند.امّا یكی از عجیب‌ترین اكتشافات سیّارات فراخورشیدی، سیّاره‌ای است كه در سپتامبر 2004 میلادی به دور یك كوتوله قهوه‌ای كشف شد. كوتوله‌های قهوه‌ای ستارگانی كم فروغ با دمای سطحی كم هستند كه چگالی نسبتاً پایین آنها مانع از همجوشی هسته‌ای در مركز آنها شده است.این سیّاره كه 2 ام 1207 بی نام گرفت،در فاصله تقریبی 100 واحد نجومی (هر واحد نجومی فاصله متوسط زمین تا خورشید معادل 150 میلیون كیلومتر) از ستاره خود قرار گرفته است. جرم این سیّاره 5 برابر سیّاره مشتری(بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی)و تنها 5 برابر كمتر از ستاره میزبان خود بود در حالی كه بیشتر سیّاراتی كه تا‌كنون كشف شده‌اند از نظر جرم با ستاره خود در نسبت 1:1000 هستند. دمای این سیّاره جوان كه تقریبا 8 میلیون سال از زمان پیدایش آن میگذرد،در حال حاضر حدود 1000 درجه سانتیگراد تخمین زده می‌شود.نشانه‌هایی از وجود آب در جو این سیاره و تغییرات درخشندگی آن كه میتواند دلیل وجود ابرها باشد، منجّمان را به بررسی بیشتر این سیّاره مرموز ترغیب ساخته است. از سوی دیگر فاصله زیاد میان این سیّاره با ستاره خود و همچنین نسبت پایین جرم این دو نظریّه سحابی خورشیدی را كه در حال حاضر قویترین نظریه پیدایش سیّارات است با مشكل مواجه كرده است.
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
??