تبلیغات
رعد و برق - سیسیتم فضا پیما

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


رعد و برق
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 اسفند 1389 توسط سجّاد


تلسكوپ فضایی یك فضاپیما است.این تلسكوپ باید بتواند ارتباطی قوی با زمین برقرار كند و این توانایی را داشته باشد كه جهت و موقعیتش را تغییر دهد.حال بیایید كه این سیستم را بررسی كنیم.

قدرت

همه وسایل و كامپیوترهای واقع در تلسكوپ هابل به انرژی الكتریكی نیاز دارند.

این انرژی الكتریكی توسط دو صحفه ی بزرگ خورشیدی فراهم می شود،هرصحفه اندازه ی ای بالغ بر 40 فوت یا( 12مترو20سانتی متر) دارد.صحفه های خورشیدی 2400وات انرژی الكتریكی را تولید میكنند كه هركدام برابر با انرژی الكتریكی مصرف شده در 60 لامپ40 واتی است.هنگامی كه تلسكوپ فضایی هابل در سایه ی زمین قرار می گیرد نیروی اكتریكی توسط 6 باتری كه از جنس نیكل و هیدروژن هستند تامین می شود كه به اندازه ی انرژی ای است كه برای 20 ماشین برقی به كار می رود.باتری ها هنگامی كه صحفه های خورشیدی تلسكوپ در معرض نور قرار میگیرند دوباره شارژ می شوند.

ارتباطات

تلسكوپ فضایی هابل باید این توانایی را داشته باشد كه با كنترل كننده های زمینی ارتباط برقرار كند تا اطلاعات حاصل از مشاهدات را تقویت و ارسال كند و دستورات لازم برای هدف های بعدی را دریافت كند.این تلسكوپ برای ارتباطات از یك سری دیش های تقویت كننده استفاده می كند كه به آنها سیستم دیش های تقویت و پیگردی می گویند.كه مانند دستگاهای مشابه از ایستگاه جهانی فضا استفاده می كند.
محاسبات

تلسكوپ فضایی هابل دارای دو كامپیوتر است كه در نزدیكی لوله ی تلسكوپ هستند كه بالای وسایل علمی قرا گرفته اند .یكی از كامپیوترها اطلاعات را به زمین مخابره و دستورات را دریافت می كندوكامپیوتر دیگر مسئول هدایت تلسكوپ فضایی هابل است.همچنین كامپیوتر ها از اطلاعات نسخه ی پشتیبان تهیه می كنند تا برای مواقع ضروری و اورژانسی آنها را داشته باشند.

هر وسیله ی واقع بر برد و صفحه ی اصلی تلسكوپ دارای ریزپردازنده ای است كه بعضی از آنها دیافرگم ها را كنترل و اطلاعات را جمع و به كامپیوتر اصلی می فرستند.

ساختمان

تلسكوپ فضایی هابل دارای اسكلتی برای جمع آوری نور،نگه داشتن وسایل وسیستم فضا پیما دارد. این تلسكوپ برای نگه داری آئینه ها یك سیستم مانند چوب بست دارد كه از نوعی چسب لاستیكی از جنس گرافیت ساخته شده است كه مانند جنس راكت های تنیس است.این اسكلت دارای طول 17.5فوت(یا 5متر و 30 سانتی متر)است و عرضی معادل9.6فوت(یا 2متر و90 سانتی متر)است كه 114 كیلو گرم وزن دارد. لوله ای كه آئینه ها و وسایل علمی را نگه می دارد از جنس آلومینیوم ساخته شده است و دارای لایه های عایق متعددی می باشد.این عایق ها، پوشش و محافظی برای تلسكوپ در برابر حرارت وتغییرات دما بین نور آفتاب وتابش های آن وسایه است.

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
??