تبلیغات
رعد و برق - عکس های پر بیننده نجوم در سال 2008

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


رعد و برق
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 آبان 1389 توسط سجّاد

1)یکی از پر بیننده ترین عکس های نجوم سال 2008مربوط به ابرنواختری که به شکل یک روبان در فضا کشیده شده است.

به نظر می رسد ستون نوری از گاز هیدروژن در هوا شناور شده باشد.این عکس که در جولای 2008 منتشر شد توسط تلسکوپ هابل شکار شد.این عکس شاد از باقی مانده ابرنواختر بیشترین بیننده را سال 2008 داشته است.

نوردرون این ابرنواختر که در واقع موج ضربه ای از انفجارهای ستاره ها ایجاد می شود زمانی ظاهر شد که موج آن از کنار خط دید هابل عبور می کرد.

 

2)دومین عکس مربوط به سیاره ای بیگانه بود که به دور ستاره ای خورشید مانند در حال چرخش بود.نور کوچک تیره در عکس،اولین تصویر موجود از سیاره ای است که خارج از منظومه شمسی ما،به دور ستاره ای خورشید مانند می چرخد.

این تصویر مادون قرمز توسط رصدخانه جمینی در هاوایی گرفته شده است.در ابتدا ساره شناسان مطمئن نبودند که این جرم سیاره است.آنها حتی مطمئن نبودند که این جم دور ستاره ای هم بچرخد.

دو ماه بعد  تیم تحقیق دیگری اولین عکس را از این سیاره دور،از رصدخانه ای بر روی زمین گرفت. این عکس به خوبی اولین عکسی که هابل از سیاره ای غیر از منظومه شمسی گرفته است بود.

 

3)عکس سوم مربوط به نزدیک ترین تصویر ثبت شده از یک سیاه چاله می شود.تلسکوپ های رادیویی زمینی در هاوایی،اریزونا و کالیفرنیا نیروهایشان را برای ثبت یک سیاه چاله بسیار بزرگ در مرکز کهکشان راه شیری با هم ترکیب کردند.

اگرچه ما سیاه چاله را ما به صورت کاملا مشخص نمی توانیم ببینیم،اما می توانیم منطقه نورانی از امواج رادیویی که به عنوان صورت فلکی کمان(قوس) دیده می شود را ببینیم.چیزی که گمان می شود صفحه ای از ماده در حال چرخش به سمت سیاه چاله یا جهش بسیار سریع ماده در حال بیرون آمدن از آن است. منجمنی که این عکس را در سپتامبرمنتشر کردند گفته اند با مطالعات آینده بر روی ستاره آلفای صورت فلکی قوس یا کمان جزئیات بیشتری از این سیاه چاله به دست می آورند.

 

4) چهارمین عکسی که بیشترین  بیننده را داشت متعلق به سازمان فضایی ناسا می شود،این عکس از باقی مانده یک ابرنواختر که هزاران سال پیش تشکیل شده و نورش هم اکنون به ما رسیده گرفته شده است.موج انفجار ستاره ای هنوز در حال سفر به سمت ما از حدود 9.6میلیون کیلومتر سال نوری آن طرف تر است گازهای داغ این انفجار در مسیر خود تشعشع رادیویی را ایجاد می کنند که نوری قابل مشاهده را تولید می کنند.

 

5)پنجمین تصویر مربوط به عکس جدیدی از کهکشان مارپیچی است،این هم عکس توسط ناسا منتشر شده که در قسمت جنوبی کهکشان مارپیچی در حال زایش است.ستاره هایی که تازه شکل می گیرند و در حال رشد در بازوهای دوک مانند کهکشان هستند آنها با رنگ قرمز مشخص شده اند.

دانشمندان این کشف را کاملا گیج کننده عنوان کردند چون تا آن زمان فکر می کردند قسمت های بیرونی کهکشان مواد لازم برای شکل گیری ستاره را ندارد.  .: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
??