تبلیغات
رعد و برق - تقسیم بندی علم نجوم

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


رعد و برق
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 شهریور 1389 توسط سجّاد

نجوم چیست؟ نجوم دانشی است که به مشاهده و مطالعه پدیده های خارج و داخل جو زمین میپردازد.و به بررسی ومطالعه منشا،تکامل و خواص فیزیکی و شیمییایی اجرام مشاهده شده در آسمان و فضا و به طور کلی جهان می پردازد.
به عنوان یک تقسیم بندی از این کهنترین دانش بشری میتوان به زیرشاخه های زیر اشاره نمود:
1.کیهان شناسی:یا بررسی فلسفه عالم
2.نجوم ماورا کهکشانی:به بررسی کلیه اجرام ماورا کهکشان ما می پردازد.دو شاخه برای این علم در نظر گرفته میشود
الف:بررسی اجرام نزدیکتر
ب:بررسی اجرام عمقی
سوپرنوا(ابرنو اختر)،کوازارها،کهکشانهای رادیویی و  سحابی ها وخوشه های کهکشانی از این قبیل اجرام هستند. 

 3 .نجوم کهکشانی:به بررسی ساختار کهکشانها با اولویت کهکشان مرکز آدم(راه شیری)میپردازد
4.اختر فیزیک و نجوم:به مطالعه فیزیکی ستارگان میپردازد
5.سیاره شناسی

6.سیّاره شناسی خارجی:به یافتن سیارات خارج از منظومه خورشیدی میپردازد.این شاخه از نجوم با در اختیار قرار دادن نجوم زیستی،اختر فیزیک،سیاره شناسی ،شیمی زمین،شیمی نجوم،و زمین شناسی نجومی به یافتن سیارات جدید در منظومه های جدید می پردازد.
7.زمین شناسی نجومی
8.آسترومتری:علمی که به محاسبات دقیق و توضیحات مربوط به مکان و حرکات اجرام نجومی اعم از ستاره و سیاره و.. میپردازد.نتایج این علم در دستیابی به منشا و کهکشان راه شیری و منظومه شمسی و در نهایت جهان بسیار حیاتی است
9.شیمی نجوم
10.نجوم زیستی
این دسته بندی از علم نجوم صرفا به دلیل گستردگی بسیار این علم میباشد.نظر به این گستردگی و نیاز به بررسی دقیق و عمیق تمام مباحث فوق برای دستیابی به نظریه ای یکپارچه برای درک جهان این دسته بندی ارائه شده است .اما هیچ کدام از این علوم به تنهایی قادر به توصیف هیچ قسمتی از این دنیا نیست.پس آنچه که اهمیت می یابد ارتباط بین دانشمندان این علوم می باشد.شاید به همین دلیل است که منجمین قرابت بیشتری دارند.تنها یک خورشید پیش روی ماست که بررسی اش کنیم.تنهایک قمر است که خسوف ایجاد میکند.و این اتفاق هر سال تنها در یک جای این کره پهناور اتفاق می افتد و همه علاقمندان به آن را گرد هم می آورد.این یک ارزش محسوب میشود.تمام دانشمندان و مردمان علاقمند از سرتاسر دنیا در یک نقطه گرد می آیند و به یک چیز خیره میشوند.این گرد هم آمدن آنقدر ارزشمند هست که بخواهیم یک سال را به این نام سپری کنیم.
در سال جهانی نجوم به سر میبریم و آنچه که ارزش دارد این با هم بودنها به عنوان انسانهایی بسیار کوچک مقابل اراده خداوند_ یعنی همان جهان پیش روی ما_است.

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
??