تبلیغات
رعد و برق - رعد و برق

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


رعد و برق
نوشته شده در تاریخ جمعه 5 شهریور 1389 توسط سجّاد
چگونگی تشكیل رعد و برق

بر اثر برخورد ابرهای دارای بارهای غیر همنام ، واكنش‎های الكتریكی شدیدی به صورت نور و صدای شدید بنام صاعقه یا رعد و برق تولید می‎گردد و براساس مطالعات به عمل آمده توسط متخصصین تعداد رعد و برق در هر لحظه در سراسر دنیا بین 1500 تا 2000 بار می‎باشد .


این پدیده یك تخلیه ی الكتریكی شدید و بسیار سریع در هواست و همین تخلیه الكتریكی است كه نور و صدا تولید میكند ؛ در هنگام رعد و برق ، برق در جریانات هوایی ِبالا و پایین ِقوی داخل ابرهایی موسوم به كومولونیمبوس تاریك شكل می گیرد ؛ در این شرایط قطرات آب ، تگرگ و كریستال های یخ با یكدیگر برخورد می كنند ، دانشمندان عقیده دارند كه این برخوردها بارهای الكتریكی را در ابر به وجود می آورد ؛ بارهای الكتریكی منفی و مثبت در ابر از یكدیگر جدا می شوند ، بارهای منفی به بخش پایین تر ابر سقوط می كنند و بارهای مثبت در بخش های میانی و بالاتر می مانند ، موقعی كه اختلاف بارها به قدر كافی بزرگ می شود ، یك جریان الكتریسیته از ابر به پایین و به زمین جریان پیدا می كند یا از یك بخش ابر به بخش دیگر یا از یك ابر به ابر دیگر جریان می یابد ، كه این بار معمولا مثبت و روی سطح زمین بار منفی القا میكند و به این ترتیب مجموعة ابر، هوا و زمین به یك خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود كه لحظه به لحظه بار آن بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب آن افزایش پیدا میكند ، بالاخره مقدار این بار الكتریكی آنقدر زیاد میشود كه اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به 10 تا 100 میلیون ولت میرسد و میدان الكتریكی حاصل از چنین اختلاف پتانسیلی میتواند هوا را با اینكه در حالت عادی نا رسانا ست در یك سیر خاص یونیزه و آنرا به رسانا تبدیل میكند و به محض اینكه چنین سیری از مولكولهای یونیزه رسانا از ابر تا زمین ایجاد شود بارهای الكتریكی به طرف هم حركت میكنند و در عرض 0.0001 ثانیه جریان وحشتناكی در حدود 30 هزار آمپر از هوای یونیزه میگذرد . اما هر جریانی ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهای آن روبرو میشود و این مقاومت بخشی از انرژی الكتریكی را به گرما تبدیل میكند . با استفاده از اصول اولیه الكترومغناطیس میتوانید تخمین بزنید این جریان در ولتاژ 10 میلیون ولت ، توان گرمایی در حدود 100 میلیارد وات دارد و میتواند گرمایی در حدود 10 میلیون ژول ایجاد كند ؛ این گرما باعث میشود دمای هوا در مسیر آذرخش به 30 هزار درجه سانتی گراد برسد ، كه این تغییر ناگهانی دما (از حدود 300 كلوین به 300 هزار كلوین) حجم هوا را 100 برابر می كند و این یعنی یك انفجارِ واقعیِ انبساطِ سریع و شدید هوا ، كه یك موج ضربتی(shock wave) در هوای اطراف ایجاد می كند و امواجی را با فشار بین 10 تا 30 اتمسفر بوجود می‎آورد ، كه با سرعت صوت و به شكل تندر یا رعد به گوش ما میرسد ، اما گرمای ایجاد شده غیر از انبساط بلاهای دیگری هم سر مولكولهای هوا میاورد ، جریان شدیدی كه از هوا میگذرد ، آن را گرم میكند و به تابش وا میدارد و تابشی است كه یك مسیر نورانی بین ابر و زمین ایجاد می كند .

صاعقه و رعد وبرق

رعد و برق : حادته ای زیبا ولی خطرناك

در برخی از فصول سال (معمولاً اواخر زمستان و یا فصل بهار ) اتفاق می افتد و در اثر برخورد توده های باردار ابر با یكدیگر و آزادشدن مقادیر زیاد الكتریسیته ساكن موجود در این ابرها ایجاد می گردد . رعد وبرق تخلیه الكتریكی است كه در اثر الكتریسیته ساكن بین دو ابر یا بین ابر و زمین ایجاد می شود .

رعایت نكات ایمنی در داخل ساختمان :

1-       وقتی رعد وبرق رخ می دهد , در منزل بمانید و بیرون نروید , مگر آنكه لازم باشد .

2-       به منظور جلوگیری از خطر آتش سوزی ناشی از صاعقه , یك برق گیر بر روی ساختمان های بلند نصب كنید .

3-       از درها و پنجره ها , بخاری های دیواری , شوفاژها و یا دیگر هادی های الكتریكی دور شوید .

4-       دو شاخه و وسایل برقی مانند تلویزیون و رادیو را از برق بیرون بكشید .

5-       دو شاخه تلفن را نیز بیرون بكشید و از كار كردن با تلفن خودداری كنید .

6-       چراغ برق را برای داشتن روشنایی مناسب روشن نگاه دارید . برخلاف عقیده ی عموم مردم این كار خطر برخورد صاعقه با منزل شما را افزایش نخواهد داد.

7-       پرده ها را بكشید و از ایستادن در نزدیكی پنجره ها خودداری كنید .

رعایت نكات ایمنی در خارج از ساختمان :

1- از ایستادن در مناطق مرتفع , روی ساختمان های بلند , تپه , كوه یا هر ناحیه ی مرتفع دیگر به شدت پرهیز كنید .

2- از تجهیزاتی كه هادی جریان الكتریسیته هستند استفاده نكنید و در صورت وقوع رعد وبرق از آنها دوری كنید . مانند تراكتور , موتور سیكلت , دوچرخه , بیل های فلزی و ...

3- از درختان , سیم های برق( خصوصاً كابل های فشار قوی برق ) , لوله ها یا دیگر سازه های فلزی دوری كنید .

از حصارهای فلزی , خطوط برق و تلفن دور شوید .

4- از پناه گرفتن زیر درختان پرهیز كنید . ( زیرا به علت برخورد برق و حرارت حاصل از آن , امكان آتش سوزی وجود دارد , لذا باید از این كار خودداری كنید )

5- زیر سیم های برق هوایی , مخازن و شیشه ها پناه نگیرید , زیرا احتمال فروریختن و افتادن آنها وجود دارد .

6- در صورتی كه داخل قایق یا در حال شنا كردن هستید , به سرعت از آب خارج شوید و بدن خود را خشك كنید .

7- در صورتی كه در اتومبیل هستید , از درختانی كه ممكن است روی آن بیفتد , دور شوید و سپس در جایی مناسب پارك كنید , و تا پایان خطر از وسیله نقلیه خود خارج نشوید . اما از دست زدن به قسمت های فلزی اتومبیل خودداری كنید .

8- اگر در جنگل هستید , به سرعت از آنجا خارج شوید یا در زیر درختان كوتاه پناه بگیرید .

با رعایت نكات ایمنی امكان برخورد صاعقه با شما بسیار كم است و هیچ جای نگرانی نخواهد بود .

نكته : بدنی كه دچار صاعقه زدگی شده , حاوی الكتریسیته نیست و می توانید كمك های اولیه ی ضروری را برای وی انجام دهید . بنابراین از دست زدن به بدن افراد صاعقه زده هراس نداشته باشید .

كمكهای اوّلیّه

بررسی علائم حیاتی مصدوم و در صورت نیاز عملیّات احیای قلبی ریوی

مصدوم را به آرامش تشویق كنید .

مصدوم را سریعاً به بیمارستان منتقل كنید .

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
??